Choď na obsah Choď na menu
 

Pri príležitosti osláv 750. výročia prvej zmienky o našej obci sa v priestoroch ZŠ konala národopisná výstava, ktorá zožala veľký úspech u domácich občanov a návštevníkov osláv. Na základe tohto podnetu sa pár nadšencov rozhodlo zorganizovať menšiu výstavu rovnakého zamerania.

Prezentovali na nej predmety dennej potreby našich predkov a fotografie sakrálnych stavieb, ktoré sa nachádzajú v našej obci. Vo veľkej sále KD bola zriadená tradičná izba. V nej sa nachádzala starodávna posteľ, stôl, hygienický kút a predmety dennej potreby, napríklad mažiarik, mlynček na kávu, maľované misy, ale aj kolovrátok a truhlica. V inej časti sály bol zriadený hospodársky dvor, na ktorom nechýbal tragač, drevené vidly, kosa, cepy, vínne sudy, koše atď. Na dvoch figurínach bol prezentovaný mužský a ženský pracovný kroj. Tretia figurína bola oblečená do slávnostného dievčenského lukáčovského kroja.

V malej sále KD boli na paneloch vystavené fotografie sakrálnych stavieb, na ktoré je naša obec naozaj bohatá. Niektoré z nich sa nachádzajú v intraviláne obce. Sú to napríklad sochy nachádzajúce sa v strede obce alebo kríže či kaplnka v okolí kostola. Zaujímavé sú však aj sochy v extraviláne. Patrí k nim mimo iných aj socha sv. Urbana, ochrancu viníc.

Výstavu spestrila skupina nadšencov v krojoch. O ukážku párania peria sa postarali p. Kališová a p. Rumančíková. Nefalšovaným ľudovým spevom za doprovodu harmonikárky pani Greušovej z Čakajoviec navodili veselú atmosféru p. Fuseková a p. Szalaiová. Celkový dojem doplnila v pracovnom kroji p. Lukáčiková, keď pripravovala tradičné jedlá , ako napríklad makové šúľance, či orechové rožky a rozvoňala tým celú sálu KD.

Podobné výstavy môžeme realizovať vďaka občanom, ktorí sa zaujímajú o históriu našej obce. Majú vlastné zbierky hodnotných starožitných predmetov či zbierku tradičného ľudového odevu. K takýmto vzácnym ľuďom bezpochyby patrí pani Edita Šimorová, ktorá poskytla značné množstvo predmetov na výstavu. O ľudový odev sa zaujíma aj pán Samuel Cok, ktorý taktiež poskytol exponáty na výstavu. Niekoľkými drobnosťami prispeli aj p. Igor Cok , p. Zuzana Gajdošová a p. Soňa Szalaiová. Patrí im veľké poďakovanie za zapožičanie exponátov a hlavne za to, že uchovávajú predmety z čias minulých pre pokolenia budúce. Projekt výstavy bol realizovaný Obecným úradom Lukáčovce s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja. Z tejto akcie bola vydaná publikácia, ktorú si môžu záujemcovia vyzdvihnúť počas úradných hodín na Obecnom úrade.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí svojou prácou alebo zapožičaním exponátov prispeli k realizácii výstavy. 

 
 DNES

Meniny na web

iMeteo.sk


DÔLEŽITÉ OZNAMY

OÚ oznamuje občanom, že tri kontajnery na jesenné upratovanie- /veľkoobjemové kontajnery/ budú pristavené v stredu 18.9.2019 od 11.00 hod. na obvyklých miestach /pri kaštieli, pri Hasičskej zbrojnici a pri moste /. Odvezené budú na druhý deň t.j. vo štvrtok ráno.

FACEBOOKÚRADNÉ HODINY

Pondelok: 7:30 – 15:30

Utorok: Neúradný deň

Streda: 7:30 – 17:00

Štvrtok: Neúradný deň

Piatok: 7:30 – 13:00


VYBERÁME Z ARCHÍVUŠtatistiky

Online: 9
Celkom: 277180
Mesiac: 19476
Deň: 663