Choď na obsah Choď na menu
 

  <==  SPÄŤ NA HISTÓRIU 

 

 

kaplnka-sv.-floriana.jpg

Kaplnka sv. Floriána

Stojí neďaleko hlavnej cesty vľavo pred vstupom do obce od Alekšiniec medzi štyrmi lipami. Postavili ju v r.1880 na počesť sv. Floriána, ochrancu pred požiarmi. Pred rokom 1880 stála na tomto mieste malá socha Panny Márie, zapravená do dreveného stĺpa. O tejto soche sa rozpráva, že pozemok, na ktorom stála socha, mal v prenájme istý žid, menom Slázer. Aby mohol pozemok obrábať, drevený stĺp vyhodil a sochu hodil do blízkej "Vlčej jamy",čím zneuctil miesto i sochu uctievanú veriacimi katolíkmi. Za tento neľudský čin ho vraj postihol trest Boží. Sedem rokov trpel na záhadnú chorobu. Svoj život skončil opustený a vo veľkých bolestiach. Veriaci ľud videl v tom trest Boží. Na tomto mieste vystavili štyri rodiny Gajdošových kaplnku zasvätenú k úcte sv. Floriána, ochrancu pred požiarmi, pretože v tom čase veľmi často postihovali chalupy roľníkov veľké požiare.

oddelovac.jpg

Kaplnka Panny Márie Šaštínskej

Bola vybudovaná v r.1733 z milodarov ľudu a stála pravdepodobne v dnešnom priestore medzi budovou Požiarnej zbrojnice a cestou, za sochou Panny Márie Sedembolestnej, kde sa našli zvyšky stavby z tehál s kolkom EN (t.j. Episcopatus Nittriensis).

oddelovac.jpg

 

socha-sv.-jana-nepomuckeho.jpg
 
socha-panny-marie-sedembolestnej.jpg

Socha sv. Jána Nepomuckého

Sochasv. Jána Nepomuckého v biskupskom rúchu stojí na pravej strane hlavnej cesty. K jeho insígniam patrí kríž s telom Krista, ktorý drží v náručí. Táto socha bola pravdepodobne vystavená ziniciatívy Juraja Fándlyho, veľkého slovenského národovca, ktorý bol lukáčovským kaplánom. Okolo postavy je vytesaný nápis DIFFAMARE CAVE NAM REVOCARE GRAVE 1781, čo znamená "Chráň sa ohovárať, lebo ťažko je odvolávať”.

Socha Panny Márie Sedembolestnej

Postavená v r.1852, oproti soche sv. Jána Nepomuckého, na piedestáli pod krížom s korpusom. Na plechovej tabuľke pripevnenej na podstavec je text: "KU CTI UKRIŽOVANÉMU POSTAVIŤ DALA EVA NAGY".

oddelovac.jpg

Božie muky

Táto socha stála ešte donedávna, neďaleko kaštieľa, v časti obce nazývanej Osada. Kedy boli Božie muky postavené sa presne nevie. Iba z názvu možno pripustiť, že boli postavené v stredoveku (14. stor.), kedy sa ešte prevádzali tzv. božie súdy - ordálie. Avšak táto mienka je veľmi skromná. Iný názor je, že socha pochádza z dôb tureckých vojen. Za krutých vojen tam boli mnohí pochovaní a na pamiatku zosnulých hrdinov ich potomkovia postavili tento pomník, ako spomienku na túto udalosť. Niektorí hovoria, že sú tam pochované turecké vojská, načo poukazujú vykopávky kostí, zbrane a mince z čias tureckej nadvlády.
Neskôr - v 17. a 18. storočí, keď sa prevádzal tzv. dereš, teda za poddanstva, na mieste "Božích múk" bola vraj obecná šibenica, kde vešali previnilcov. Len neskôr, keď už prestali krušné doby, bol na mieste bývalej šibenice postavený pomník, aby pripomínal smutnú spomienku božích múk.

oddelovac.jpg

20060921-013.jpgSocha sv. Urbana

Na miestach bývalých viníc sa zachovala socha postavená v r.1801 na počesť sv. Urbana, patróna a ochrancu vinohradov.

Predstavuje ju biskup s berlou, vľavo v náručí drží bibliu a strapce hrozna. Päta podstavy tejto pôsobivej umelecko-historickej pamiatky nesie dátum 1801. Verejná úcta veriacich, na čele s duchovným sa tu konala každoročne 25. mája alebo nasledujúcu nedeľu po tomto dni. Po dospievaní litánií všetkých svätých sa kňaz modlil k Bohu, aby na orodovanie Sv. Urbana požehnal hojnou úrodou, vinohrady a zachránil ich od škody. Po modlitbe kňaz požehnal vinice a po speve sa ľud vrátil do chrámu k požehnaniu.

 

oddelovac.jpg

socha-panny-marie.jpgSocha Nepoškvrneného počatia

Na miernom návrší v priestore východne od cintorína, avšak v oplotenom areále, stojí socha Panny Márie. Podstavec nesie nápis "KU CTI BEZ POŠKVRNI POČATEJ MATKI BOŽEJ VISTAVILA OBEC LUKÁČOVSKÁ 1855". V našej obci prekvital náboženský život. Dogma "Nepoškvrnené Počatie", vyhlásená 8. decembra v roku 1854 rímskym pápežom Piusom IX. našla rok po tomto vyhlásení ohlas i v našej obci, kedy bola postavená socha Nepoškvrneného Počatia. Je to znak vrelej a úprimnej lásky našich predkov k Matke Božej.

oddelovac.jpg

pamatny-kriz.jpg pamatnik-k-prvej-svetovej-vojne.jpg

Pamätný kríž

Pamätný kríž, postavený bol v roku 1810

Pamätník občanom Lukáčoviec, ktorí padli v prvej svetovej vojne. 

 

 
 DNES

Meniny na web

iMeteo.sk


DÔLEŽITÉ OZNAMY

Obecný úrad oznamuje všetkým vlastníkom hydiny a vtákov chovaných v zajatí, že sa v obci Zbehy zistil a potvrdil výskyt choroby - vtáčej chrípky. Keďže naša obec spadá do pásma dohľadu, v súlade s pokynmi Regionálnej a potravinovej správy v Nitre (č. j. 70/2020/3, v Nitre 09.01. 2020) nariaďuje vykonať nasledovné opatrenia: VIAC INFO V OZNAMOCH

FACEBOOKÚRADNÉ HODINY

Pondelok: 7:30 – 15:30

Utorok: Neúradný deň

Streda: 7:30 – 17:00

Štvrtok: Neúradný deň

Piatok: 7:30 – 13:00


VYBERÁME Z ARCHÍVU
Štatistiky

Online: 11
Celkom: 352297
Mesiac: 18475
Deň: 638