Choď na obsah Choď na menu
 

ZÁKLADNÁ A MATERSKÁ ŠKOLA    FARNOSŤ    ŠK MAGNUS    OZ VRBINA  

 

 

 


V obci aktívne pracujú aj rôzne združenia a spoločenské organizácie. Jednou z najaktívnejších bola donedávna Jednota dôchodcov. Nemenej aktívne je Poľovnícke združenie, od 1. mája 2014 premenované na Poľovnú spoločnosť Lupol. Časť mládeže a detí je organizovaná v eR-klube a časť pracuje v skupine Deti a mládež farnosti v Lukáčovciach. Športovo nadanú mládež a záujemcov o futbal zastrešuje športový klub ŠK Magnus. Iba nedávno, v roku 2013, vzniklo Občianske združenie Vrbina snažiace sa o oživenie verejného života v obci. 


 

11411601_10203071794196168_2984647747588412982_o.jpg

image-101-copy-5.jpg

Poľovnícke združenie v obci Lukáčovce vzniklo v roku 1945, kedy boli založené dve organizácie. Jedna obhospodarovala revír na biskupských roliach a druhá na pozemkoch súkromne hospodáriacich roľníkov. V roku 1953 sa tieto dva spolky zlúčili.

V roku 1957 sa poľovnícke združenie zlúčilo s alekšinským. Toto zlúčenie trvalo do roku 1959. Od roku 1959 do roku 1974 bolo združenie samostatné. Ďalšie zlúčenie s poľovníckym združením, ktoré pôsobilo v Rišňovciach, trvalo od roku 1974 do roku 1977. Od tohto roku poľovnícke združenie hospodárilo samostatne. Hranice poľovného revíru mali rozlohu 1537 ha. Poľovnícke združenie malo v tom čase 23 členov.

22828728.jpg

Na jar v roku 2014 poľovnícke združenie zaniklo a vznikla Poľovná spoločnosť Lupol. Poľovný revír je od marca 2014 zaradený do II. akostnej triedy, má rozlohu 1558 ha. V revíri žije srnčia, zajačia, bažantia a jarabičia poľovná zver. 

Poľovníci poľujú na zver – tak odpovie hádam každé dieťa a väčšina dospelých na otázku, čo robia poľovníci. Pritom opak je však pravdou. Samotný lov je v súčasnosti druhoradý, oveľa viac času poľovníkom zaberie starostlivosť o zver. Poľovníci sa zameriavajú na vytváranie lepších podmienok pre zver a na ochranu prírody. Budujú kŕmidlá, soľníky, posedy, vysádzajú stromy, kríky a prikrmujú zver. Tieto ochranárske aktivity sa robia počas celého roka, lovu sa venujú podľa plánu v stanovených termínoch.

Nielen poľovníci, ale my všetci by sme mali dbať o ochranu prírody. Príroda je sama osebe krásna v každom ročnom období. Na jeseň sfarbená do pestrých farieb, v zime do biela, nepotrebuje kožuch, sneh ju oblieka, na jar ako dieťa, raz tichá inokedy plačlivá a leto ju farbí do zlatista lúčmi slnka. Človek v jej objatí je krásny tiež, keď ju miluje a chráni. 

 

cropped-img_1408.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

image-101-copy-6.jpg

Bol to december 2000, keď sa stretla hŕstka nadšencov pre hudbu a spev, aby skúsila, či hudobné nástroje, ktorých sa chopila, vydržia nápor chlapskej energie. A veruže áno. Entuziazmus sa umocňoval, hlasy sa čistili, zručnosť brnkania na struny sa zvyšovala a skúseností z verejných vystúpení je už tiež niekoľko, takže teraz už šestnásť ročne zoskupenie nastupuje etapu dospievania do zrelosti. Tak sa vám môže predstaviť Peter Kališ, spevák a hráč na 12-strunovú gitaru a ústnu harmoniku, Martin Bulla, spevák, zručný gitarista a ťahač mechu akordeónu, Marián Polák, spevák tých najvyšších tónov a nezameniteľný bendžista, Roman Kališ, spevák a hráč na kontrabas, Rastislav Šimora, spevák a úderník na hrmotiace a štrngajúce nástroje, Rastislav Bellovič, spevák a príležitostný „kibicmajster“. Stano Hanták a Vlado Hrudka, najnovší členovia na posilnenie prvých hlasov.

Táto naša lukáčovská kapela hrá štýl country a gospel a najčastejšie dopĺňa hudbou a spevom slávenie svätých omší, prináša známe či menej známe piesne návštevníkom hudobných festivalov a spoluvytvára radostnú atmosféru väčších alebo menších podujatí spoločenského charakteru. Viac ako tisícke ľudí robia hudobnú kulisu piesne z debutového CD Zmysel rán, ktoré vyšlo v roku 2011. Medzi najaktuálnejšie CD patrí album vydaný v roku 2014 s názvom, Nádej mám.

Predstaviť hudobnú skupinu na týchto pár riadkoch je pre nás veľkou radosťou a ak máte záujem dozvedieť sa viac, navštívte našu stránku www.lusako.sk, Ste srdečne vítaní na každom našom vystúpení. 

 

 

 
 DNES

Meniny na web

iMeteo.sk


DÔLEŽITÉ OZNAMY

Obecný úrad oznamuje všetkým vlastníkom hydiny a vtákov chovaných v zajatí, že sa v obci Zbehy zistil a potvrdil výskyt choroby - vtáčej chrípky. Keďže naša obec spadá do pásma dohľadu, v súlade s pokynmi Regionálnej a potravinovej správy v Nitre (č. j. 70/2020/3, v Nitre 09.01. 2020) nariaďuje vykonať nasledovné opatrenia: VIAC INFO V OZNAMOCH

FACEBOOKÚRADNÉ HODINY

Pondelok: 7:30 – 15:30

Utorok: Neúradný deň

Streda: 7:30 – 17:00

Štvrtok: Neúradný deň

Piatok: 7:30 – 13:00


VYBERÁME Z ARCHÍVU
Štatistiky

Online: 4
Celkom: 349635
Mesiac: 18451
Deň: 633